Круглий стіл: «Хто візьме на себе відповідальність за реалізацію програми енергоефективності в Україні?»

25.07.2014

Асоціація з енергоефективності та енергозбереження 24 липня взяла участь у засіданні “круглого столу” на тему: «Хто візьме на себе відповідальність за реалізацію програми енергоефективності в Україні?», який проходив у прес-центрі Українського національного інформаційного агентства Укрінформ. Президент асоціації Олег Козачук наголосив на тому, що Україна занадто багато споживає всіх видів енергії та при цьому ще й зовсім неефективно це робить. У цьому контексті він навів приклад Польщі, де ВВП більш як утричі вищий ніж у нас і споживають при цьому 14-15 млрд кубів газу на рік, проти нашого споживання 50,4 млрд кубів газу у 2013 році. Показник енергоємності ВВП в Україні 0,52 т.у.п. на 1000 дол. США, а в середньому по ЄС це 0,2 т.у.п. на 1000 дол. США. При цьому в Німеччині це 0,15 т.у.п. на 1000 дол. США. Нам усім потрібно змінювати радянський енергозатратний менталітет на екологічний та раціональний капіталістичний підхід.

При цьому О.Козачук зазначив, що затверджена “Державна цільова економічна програма енергоефективності на 2010-2015 роки” виконана на 100% лише раз у 2012 році: освоєні 800 млн грн, з яких 500 млн грн кошти держбюджету, 300 млн грн – допомога Європейського Союзу. “У всі інші роки – це 30%-е виконання цієї державної цільової програми”, – зазначив президент асоціації.

На думку О.Козачука, одним з перших кроків на шляху успішного впровадження заходів з енергоефективності в Україні є 100%-е оснащення підприємств і споживачів приладами обліку енергоресурсів.

По-друге, ми повинні масово провести енергоаудит, і, по-третє – впроваджувати інститут енергоменеджменту”, – додав він.

За словами президента асоціації, в розрізі галузей економіки в загальному обсязі споживання енергоресурсів в Україні частку в близько 40% займає промисловість, 30% займає житлово-комунальне господарство, 15% – транспорт і близько 10% – інші споживачі.

Отже, замість діючого з 2011 року Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження (Держенергоефективності), яке перебуває в підпорядкуванні Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, має бути створений єдиний держорган з авідповідними повноваженнями, який буде займатися впровадженням енергоефективності в усіх галузях економіки і впливати на профільні міністерства, вважає О.Козачук.

Крім того, за прикладом реалізованого в Києві пілотного проекту, необхідно впроваджувати в закладах бюджетної сфери країни механізм надання енергосервісних послуг на підставі відповідних договорів з енергосервісними компаніями, додав він.

При цьому президент асоціації підкреслив, що передумовою для успішного впровадження заходів з енергоефективності в Україні є негайне прийняття існуючого, або доопрацьованого проекту Національного плана дій з енергоефективності  поряд з іншими законодавчими та організаційними ініціативами, які створять прозорі,  зрозумілі та стимулюючі правила ринку .