Держава активізує підтримку експорту

10.07.2014

Український бізнес повинен використати нові можливості для розвитку експорту в Євросоюз та інші регіони світу, а держава  – створити умови для активізації зовнішньоекономічних операцій. Зокрема, держава планує створити центри підтримки експорту. Про це йшлося на міжнародному економічному форумі «Україна і світ. Новий діалог», що відбувся 3 липня в Дипломатичній академії МЗС України

 

Український уряд планує створити  центри підтримки експорту, – про це в ході міжнародного економічного  форуму «Україна і світ. Новий діалог»  повідомив директор департаменту торгівельно-економічного співробітництва Міністерства економічного розвитку та торгівлі України Руслан Осипенко. За його словами головними завданнями таких центрів буде допомога бізнесу з метою розуміння цільових ринків, конкуренції, цінової політики, логістики, маркетингу та збуту товарів на них; технічна допомога реалізації стратегії; аналіз і зняття регуляторних обмежень так званих «точок болю» в експорті.

Також уряд буде акцентувати увагу на гармонізації вимог до якості товарів – відповідно вимогам, що існують у Європейському Союзі. Так, наразі, згідно з умовами вже діючих автономних торгівельних преференцій для України з боку ЄС, під с касування ввізних мит підпадає 94,7% всіх промислових товарів і 83,4% всіх сільськогосподарських товарів. Про це повідомив директор департаменту європейської інтеграції Міністерства економічного розвитку та торгівлі України В’ячеслав Цимбал. За його словами, тепер держава повинна привести законодавчі вимоги до безпеки товарів відповідно до європейських норм. А бізнес  – сертифікувати товари у відповідності до цих вимог. До речі, чиновник підкреслив, в Україні є багато  успішних прикладів підприємств, що поставляють свою продукцію до країн ЄС.

За словами директора департаменту державної регуляторної політики та розвитку підприємництва Міністерства економічного розвитку та торгівлі України Ігора Шевердіна,  уряд вже розпочав роботу щодо гармонізації законодавства України із законодавством Європейського Союзу, в тому числі в рамках Порядку денного асоціації Україна-ЄС та Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства ЄС. Вжиття зазначених заходів, як повідомив Шевердін, вже сьогодні забезпечило вітчизняним експортерам доступ на ринок ЄС по окремих товарах, зокрема продуктах тваринного походження. На сьогодні Україна має можливість здійснювати експорт до країн-членів ЄС: риби морської (для людського споживання); меду бджолиного; продуктів тваринного походження не для людського споживання (побічних продуктів); яєчних продуктів. Крім того, з метою створення передумов відкриття ринків ЄС для української продукції прийнято Закон України про метрологію та метрологічну діяльність, який дозволить отримати визнання української системи метрології та спростить виведення української продукції європейські ринки. Прийнятий нещодавно Закон України про стандартизацію забезпечує гармонізацію української систем стандартизації з ЄС для застосування єдиних технічних вимог та продукції з метою усунення технічних бар’єрів у торгівлі, що дозволить виводити українську продукцію на ринки країн ЄС без додаткових процедур стандартизації.

Одним з головних завдань держави є поліпшення митного оформлення товарів. За словами Олександра Москаленко, керівника відділу декларування товарів департаменту митної справи Міндоходів України, на сьогоднішній день митна служба активно над цим працює. Так, запроваджений режим вільного місця митного оформлення, що економить гроші і час підприємств; скорочено час митного оформлення – не більше 4 годин; зменшено з 35 до 26 кількість документів, що митниця може запросити в декларанта;запроваджено систему електронного подання декларацій – завдяки безкоштовним електронним ключам сьогодні доля митних декларацій, що подаються в електронному вигляді складає 92%, тоді як раніше – тільки 12%.

Підтримала необхідність  подальшого поліпшення процедур митного оформлення і Ірина Марушко, партнер ЮФ «Лавринович і Партнери». Виступаючи на сесії «Експорт/Імпорт», Ірина Марушко наголосила на основних принципах реформування української митниці: громадській оцінці бізнесом митного управління, створенні ефективної комунікації з бізнесом, усуненні корупції, подальшому спрощенні митних процедур та їх максимальній автоматизації.

«Шістдесят один відсоток усіх митних спорів стосується повторного оскарження корекції митної вартості, – заявила партнер «Лавринович і Партнери». – І в шістдесят одному відсотку судових справ рішення щодо корекції митної вартості були скасовані у суді… Ми сподіваємось, що Асоціація з ЄС і гармонізація з митним законодавством ЄС, наприклад, новим Митним кодексом Європейського Союзу, принесе в подальшому реформу системи митного контролю, централізоване митне оформлення, розширення переваг для уповноважених економічних операторів і спрощення декларацій».

Ще одним напрямом створення умов для розвитку українського експорту, за словами Олександра Шпака, голови наглядової ради ПАТ «Радикал Банк», є належне фінансове обслуговування експортерів . І це не тільки кредити . Як повідомив банкір, його фінансова установа пропонує  українським експортерам комплекс  послуг – акредитивні форми розрахунків (особливо для нових контрактів), тендерні гарантії, розрахунки виконання договорів з іноземними контрагентами та інше. Крім того, за словами Олександра Шпака, ПАТ «Радикал Банк», на відміну від великих банків, більш гнучкий у стосунках з клієнтами, наприклад, при купівлі-продажу валюти.

На пріоритетності підтримки вітчизняних експортері наголосив і представник іншої фінансової установи – голова правління ПАТ «KSG BANK» Олег Блозовський. За його словами, банк готовий підтримувати зовнішньоекономічні операції суб’єктів малого та середнього бізнесу, на яких орієнтується фінустанова у своєму розвитку. Крім того, ПАТ «KSG BANK» має намір залучати в Україну інвестиції від нерезидентів – за словами Олега Блозовського вже в поточному році  буде розпочата співпраця з банками, юридичними та фізичними особами європейського бізнес-середовища.

Міжнародний економічний форум “Україна і Світ. Новий діалог” відбувся 3 липня 2014 року у Дипломатичній академії  МЗС України. Організатором заходу виступили МЗС та ДП “Держзовнішінформ”. У форумі взяли участь більше 200 учасників – представників торгових місій іноземних держав, провідних українських експортерів, керівників бізнес асоціацій, керівників  профільних департаментів Міністерства закордонних справ України, Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Міністерства доходів і зборів України. Юридичний партнер форуму – ЮФ “Лавринович і Партнери”, фінансовий партнер форуму – ПАТ “Радикал Банк”, партнер В2В сесії – ПАТ “KSG BANK”. Генеральним телевізійним партнером заходу виступає телеканал БТБ, генеральним новинним партнером Інформаційна агенція “Інтерфакс-Україна”, генеральним медіа-партнером є ділова газета “Капітал”, офіційним друкованим партнером газета “Україна Бізнес Ревю”, інформаційними партнерами – газета “Ділова столиця”, ІФ “Українські новини”.