Doing Business – 10 кроків покращення рівня легкості приєднання до електромереж

Одним з головних бенчмарків інвестиційної привабливості будь-якої країни світу вважається рейтинг Світового банку з легкості ведення бізнесу, World Bank Doing Business report. Рейтинг розраховується експертами банку і місце країни визначається співвідношенням низки параметрів. Одним з чинників, який впливає на місце конкретної країни у рейтингу легкості ведення бізнесу, згідно з методологією Doing Business, є показник легкості приєднання до електромереж, (Getting electricity).

До прикладу. У рейтингу Doing Business 2016 Україна опинилася на 83 місці, а за параметром, який нас цікавить найбільше (легкістю підключення до електромереж) — на 137-му місці з 188-ми.

Трохи поліпшити ситуацію з приєднанням до електромереж дозволило запровадження нової моделі ринку електричної енергії в Україні та відповідних нормативно-правових актів (Закону України «Про ринок електричної енергії», Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №310 від 14.03.2018 р. «Про затвердження Кодексу систем розподілу», Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1965 від 18.12.2018р. «Про затвердження Методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу».

Саме це дало змогу Україні у рейтингу Doing Business 2020 за параметром підключення до електромереж посісти вже 128-ме місце.

Проте цього недостатньо. Дуже низьке, аж сто двадцять восьме місце України за параметром Getting electricity, тягне Україну вниз у загальному рейтингу легкості ведення бізнесу. Практично в України, як учасника даного критично важливого для інвестиційної привабливості держави рейтингу, є лише одне слабше місце, за яким наша країна знаходиться на 146 місці.

На нашу думку, для виконання завдання Президента України з досягнення суттєвого прогресу в покращенні позиції України у рейтингу Doing Business, параметр легкості приєднання до електромереж грає дуже важливу роль. Необхідно цілеспрямовано об’єднати зусилля громадських організацій, НКРЕКП, бізнесу та Офісу Президента і в короткий період (до 6 місяців) зробити 10 рішучих кроків, що докорінно змінять ситуацію:

  1. Автоматизація етапів процесу приєднання до електричних мереж.
  2. Створення максимально прозорих умов для приєднання до електричних мереж.
  3. Інтенсифікація розбудови нових ліній електропередач та розвантажувальних підстанцій.
  4. Впровадження з 1.01.2021 стимулюючого тарифоутворення (RAB тарифи) на основі єдиної бази активів та середньозваженої вартості капіталу (WACC).
  5. Надання дозволу на приєднання до комерційних електромереж.
  6. Зміни до земельного законодавства.
  7. Зменшення терміну розробки проектно-кошторисної документації.
  8. Підвищення якості приєднання до електромереж.
  9. Врегулювання спірних питань потужностей електроустановок, що мають бути приєднані до мереж.
  10. Врегулювання розбіжностей законодавчих та підзаконних актів щодо технічних умов підключення до електромереж та їх термінів.

У наступному документі ми пропонуємо конкретну Дорожну карту досягнення мети, виходячи з запропонованих вище 10 кроків.

Road-map-Doing-Business-Getting-Electiricity-Ukraine

 

09.09.2020 

Олег Козачук, віце-президент та засновник Асоціації з енергоефективності та енергозбереження, член правління Асоціації «Розумні електромережі України», в.о. генерального директора АТ «Хмельницькобленерго»